KONST / Litografier / Litografi 4297029
nr 429 7029
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Litografi, Stig Lindberg (1916-1982), 1977, handkolorerad i blå och gula toner, flicka som håller tavla, höjd 29, 5 cm, signerad med blyerts: '3/30 Stig, längd: -77 ', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 156
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.800 kr
måndag 25 september 2006
1.700 kr
2.000 kr
2.500 kr
2.400 kr
ledande budet*
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg