Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / KonfektskÃ¥lar 12178706



*

nr 1217 8706


Konfektskålar

2 st + basket, nickel silver. Diameter: 20-27 cm. Height: 18-19 cm (skålarna),


2 st + korg, nysilver. Diameter: 20-27 cm. Höjd: 18-19 cm (skålarna)


Estimate:

600

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday November 19 2018
at 20:04:54


  • Bid history
Time Bidder Bid
14/11 17:37:38 1      350 kr
14/11 19:54:24 2      400 kr
14/11 19:55:50 1      450 kr
19/11 19:55:04 3      600 kr
19/11 19:56:16 4      600 kr
19/11 19:56:16 3      600 kr (Robot)
19/11 19:59:54 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konfektskålar korg nysilver pläter skålarna
  • 8020 CUTLERY
    55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:40
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:23
  • 8367 BOOKEND
    2 pcs, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf m..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:48
  • 8366 BOOKEND
    one pair, and i mässing, mahogany. Width: 13 cm. H..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:48
  • 8301 Bordsram
    around year 1900, painted, 30x18,
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:55
  • 8259 Dekorelement
    one pair, brass. Height: 49 cm,
    Present: SEK 400

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:10




Ladda ner broschyr