MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Karmstolar 5806015
*
nr 580 6015
Karmstolar
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/4 20:13:30
1
1.000 kr
20/4 14:46:33
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
8164 Bergère
Gustaviansk stil
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:11
-
8163 Bergèrer
ett par, Louis XVI-stil, röd/guld
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40
-
8152 Dantestol
ek, grön/röd, kretong
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:26
-
8147 Fåtölj
Rotting
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16
-
8155 Fåtölj
skinn, Louis XV-stil
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:01
-
8145 Fåtöljer
1 par + bord, rotting och glas. Diameter: 71 cm, h..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:17
*
Karmstolar
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6015
Karmstolar
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/4 20:13:30 | 1 | 1.000 kr |
| 20/4 14:46:33 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
8164 Bergère
Gustaviansk stil
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:11 -
8163 Bergèrer
ett par, Louis XVI-stil, röd/guld
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40 -
8152 Dantestol
ek, grön/röd, kretong
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:26
-
8147 Fåtölj
Rotting
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16 -
8155 Fåtölj
skinn, Louis XV-stil
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:01 -
8145 Fåtöljer
1 par + bord, rotting och glas. Diameter: 71 cm, h..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:17



