ÖVRIGT / Diverse / Hemelektronik 5806052
*
nr 580 6052
Hemelektronik
funkis, hårtork AEG + tryckkokare SVEA, 1930-tal, längd 29, 5 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:31:44
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis hemelektronik hårtork aeg tryckkokare svea
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 20:23
-
7210 Hängen
3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:36
-
7181 Mjölkkannor
3 st. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 20:36
*
Hemelektronik
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6052
Hemelektronik
funkis, hårtork AEG + tryckkokare SVEA, 1930-tal, längd 29, 5 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis hemelektronik hårtork aeg tryckkokare svea
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 20:23 -
7210 Hängen
3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:36 -
7181 Mjölkkannor
3 st. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 20:36



