KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gunilla pontén 10801006
*
nr 1080 1006
Gunilla Pontén
(f. 1929), Sverige
Kontakt: Gunilla Pontén, Prisbelönta modeskaparen Gunilla Pontén har åter överträffat sig själv. Den här gången har du chansen att skaffa dig ett alldeles eget exemplar av Gunillas favoritkonst i form av ett COLLAGE. Hennes filosofi är: ”Tänk vilka skärningar och draperingar vi kvinnor kan excellera i!” Och: ”Skulle svart vara så tråkigt? Nej, svart är elegant, sexigt, glamoröst
Gunilla Pontén, är en svensk modeskapare och konstnär, född 1929.
Utrop:
100 kr
Såld:
5.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 november 2016
kl 18:00:00
- Specialauktion
14 nov
Stadsbrudskåren
STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...
Läs mer om Stadsbrudskåren
- Konstnär/Designer
Gunilla Pontén
Gunilla Pontén, är en svensk modeskapare och konstnär, född 1929.
Läs mer om Gunilla Pontén
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller glamoröst gunilla pontén sexigt svart är elegant svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8025 Akvarell
Akke Jonsson (1930-2005), Sverige. "Vägen genom St..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:55
-
1035 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), sommardag...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 18:28
-
7302 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. S..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:42
-
7133 Akvarell
Claus Wallner (1926-1979), Tyskland. Signerad, akv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 19:10
-
7273 Akvarell
D Rönnborg, solnedgång vid kusten, 19x56 cm, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 19:06
-
8389 Akvarell
interiör, omkring 1900,25x44 cm, yttermått inklusi..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:04
*
Gunilla Pontén
Gunilla Pontén, är en svensk modeskapare och konstnär, född 1929.
Läs mer om Stadsbrudskåren
Läs mer om Gunilla Pontén
nr 1080 1006
Gunilla Pontén
(f. 1929), Sverige
Kontakt: Gunilla Pontén, Prisbelönta modeskaparen Gunilla Pontén har åter överträffat sig själv. Den här gången har du chansen att skaffa dig ett alldeles eget exemplar av Gunillas favoritkonst i form av ett COLLAGE. Hennes filosofi är: ”Tänk vilka skärningar och draperingar vi kvinnor kan excellera i!” Och: ”Skulle svart vara så tråkigt? Nej, svart är elegant, sexigt, glamoröst
Gunilla Pontén, är en svensk modeskapare och konstnär, född 1929.
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 5.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 november 2016 |
- Specialauktion
14 nov
Stadsbrudskåren
STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...Läs mer om Stadsbrudskåren
- Konstnär/Designer
Gunilla Pontén
Gunilla Pontén, är en svensk modeskapare och konstnär, född 1929.Läs mer om Gunilla Pontén
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller glamoröst gunilla pontén sexigt svart är elegant svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8025 Akvarell
Akke Jonsson (1930-2005), Sverige. "Vägen genom St..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:55 -
1035 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), sommardag...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 18:28 -
7302 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. S..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:42
-
7133 Akvarell
Claus Wallner (1926-1979), Tyskland. Signerad, akv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 19:10 -
7273 Akvarell
D Rönnborg, solnedgång vid kusten, 19x56 cm, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 19:06 -
8389 Akvarell
interiör, omkring 1900,25x44 cm, yttermått inklusi..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:04