Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  KONST / Litografier / Grafiskt blad 16003102



*

nr 1600 3102


Raoul Dufy

(1877-1953), Frankrike


Grafiskt blad, Efter. "Sädesfältet". Tryckt signatur. Litografiskt tryck. Bildmått: ca 52,5x64,5 cm, yttermått inklusive ram: 56x69 cm


Raoul Dufy, fransk bildkonstnär född 1877 i Le Havre, Frankrike, död 1953 i Forcalquier, Frankrike.

Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 februari 2024
kl 18:18:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 17:36:02 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Raoul Dufy

Raoul Dufy, fransk bildkonstnär född 1877 i Le Havre, Frankrike, död 1953 i Forcalquier, Frankrike.

Läs mer om Raoul Dufy
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa frankrike fransk fransk designer fransk konstnär franska franska designers franska konstnärer franskt franskt måleri grafiskt blad litografier litografiskt tryck raoul dufy
  • 4270 Färglitografi
    2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Sig..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 april kl 18:17
  • 2026 Färglitografi
    3 st, Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 april kl 20:28
  • 3105 Färglitografi
    Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Sydländsk kus..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 april kl 20:28
  • 4182 Färglitografi
    Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Signerad, nu..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 april kl 19:56
  • 2038 Färglitografi
    Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. "A effacé", ko..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 april kl 19:26
  • 2079 Färglitografi
    Avo Keerend (1920-2012), Estland. Signerad, numrer..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 april kl 20:46




Ladda ner broschyr