KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 898078
*
nr 89 8078
Gouache
Waldemar Sjölander, koposition, 49x68
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 oktober 2001
kl 16:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst koposition täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:39
-
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, y..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:13
*
Gouache
nr 89 8078
Gouache
Waldemar Sjölander, koposition, 49x68
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 oktober 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst koposition täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:39 -
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, y..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:13