ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 6908678
*
nr 690 8678
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Waldemar Sjölander (1906-1988), 1964,
GOUACHE (F), Waldemar Sjölander (1906-1988), 1964
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday April 4 2011
at 18:54:47
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/4 10:55:21
1
250 kr
4/4 17:25:48
2
200 kr
4/4 18:05:06
2
300 kr
4/4 18:47:26
3
Vinnande bud
- Artist/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Read more about Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
9185 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
Auction ends
in a week
2 feb at 20:17
-
9066 WATERCOLOUR
Siv-Britt Alvar. Watercolour, Image dimensions: 22..//
Auction ends
in a week
2 feb at 19:12
-
8070 MIXED MEDIA
4 pcs, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sweden. ..//
Auction ends
in a week
2 feb at 20:42
-
9022 MIXED MEDIA
Ernö Fischer. Signed, composition, 37x45 cm, outer..//
Auction ends
in a week
2 feb at 18:27
-
1005 MIXED MEDIA
Lambert Werner (1900-1983), Sweden. Composition. S..//
Auction ends
in a week
2 feb at 20:33
-
9080 MIXED MEDIA
Lennart Nyström (b. 1944), Sweden. Signed, dated 7..//
Auction ends
in a week
2 feb at 19:22
*
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Read more about Waldemar Sjölander
nr 690 8678
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Waldemar Sjölander (1906-1988), 1964,
GOUACHE (F), Waldemar Sjölander (1906-1988), 1964
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 500 |
| Sold: | SEK 350 |
| Auction date: |
Monday April 4 2011 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 4/4 10:55:21 | 1 | 250 kr |
| 4/4 17:25:48 | 2 | 200 kr |
| 4/4 18:05:06 | 2 | 300 kr |
| 4/4 18:47:26 | 3 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.Read more about Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
9185 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
Auction ends
in a week
2 feb at 20:17 -
9066 WATERCOLOUR
Siv-Britt Alvar. Watercolour, Image dimensions: 22..//
Auction ends
in a week
2 feb at 19:12 -
8070 MIXED MEDIA
4 pcs, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sweden. ..//
Auction ends
in a week
2 feb at 20:42
-
9022 MIXED MEDIA
Ernö Fischer. Signed, composition, 37x45 cm, outer..//
Auction ends
in a week
2 feb at 18:27 -
1005 MIXED MEDIA
Lambert Werner (1900-1983), Sweden. Composition. S..//
Auction ends
in a week
2 feb at 20:33 -
9080 MIXED MEDIA
Lennart Nyström (b. 1944), Sweden. Signed, dated 7..//
Auction ends
in a week
2 feb at 19:22



