KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 15338145
*
nr 1533 8145
Gouache
Shanghai, Peasent art. Bildmått: 50x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x70
Utrop:
700 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 april 2023
kl 18:21:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/4 19:48:37
1
300 kr
10/4 18:16:11
2
Vinnande bud
10/4 18:17:50
2
justering av budtak
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache peasent art shanghai täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 18:01
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:00
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:31
-
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:39
-
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:01
*
Gouache
nr 1533 8145
Gouache
Shanghai, Peasent art. Bildmått: 50x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x70
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 april 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/4 19:48:37 | 1 | 300 kr |
10/4 18:16:11 | 2 | Vinnande bud |
10/4 18:17:50 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache peasent art shanghai täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 18:01 -
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:00
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:31 -
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:39 -
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:01