KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4263593
*
nr 426 3593
Nils Bäcklin
(1913-1989), Sverige
Gouache , Nils Bäcklin, "Komposition" 45x32
Nils Bäcklin, svensk bildkonstnär född 1913, död 1989.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 september 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/9 08:41:36
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache nils bäcklin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:27
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:46
-
3100 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, "Talli..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:16
-
3383 Akvarell
Signerad Robert, Motiv från Piazza San Marco, Vene..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:01
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58
-
3226 Akvarell
Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, datera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16
*
Nils Bäcklin
Nils Bäcklin, svensk bildkonstnär född 1913, död 1989.
nr 426 3593
Nils Bäcklin
(1913-1989), Sverige
Gouache , Nils Bäcklin, "Komposition" 45x32
Nils Bäcklin, svensk bildkonstnär född 1913, död 1989.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 september 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/9 08:41:36 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache nils bäcklin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:27 -
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:46 -
3100 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, "Talli..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:16
-
3383 Akvarell
Signerad Robert, Motiv från Piazza San Marco, Vene..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:01 -
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58 -
3226 Akvarell
Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, datera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16