KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 12755461
*
nr 1275 5461
Gouache
Motiv från Koranen, 22x11 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 16 september 2019
kl 18:40:01
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache koranen täckfärg vattenfärg
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:33
*
Gouache
nr 1275 5461
Gouache
Motiv från Koranen, 22x11 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 september 2019 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache koranen täckfärg vattenfärg
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:33



