ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11329038
*
nr 1132 9038
MÃ¥rten Andersson
(1934-2017), Sverige
MÃ¥rten Andersson (b. 1934), Serenad, signed, sheet: 70x42, with dedication.
GOUACHE, Mårten Andersson (f. 1934), Serenad, signerad, bladets mått: 70x42
Condition: med dedikation
MÃ¥rten Andersson, Swedish painter, born 1934, dead 2017.
Droit De Suite
Estimate:
2000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday September 25 2017
at 19:36:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/9 17:56:20
1
Vinnande bud
- Klassiska
Sep 25
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Artist/Designer
MÃ¥rten Andersson
MÃ¥rten Andersson, Swedish painter, born 1934, dead 2017.
Read more about MÃ¥rten Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache mårten andersson serenad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
in two days
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
in two days
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
in two days
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
in two days
20 maj at 20:45
-
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
20 maj at 18:13
*
MÃ¥rten Andersson
Condition: med dedikation
MÃ¥rten Andersson, Swedish painter, born 1934, dead 2017.
Read more about Klassiska
Read more about MÃ¥rten Andersson
nr 1132 9038
MÃ¥rten Andersson
(1934-2017), Sverige
MÃ¥rten Andersson (b. 1934), Serenad, signed, sheet: 70x42, with dedication.
GOUACHE, Mårten Andersson (f. 1934), Serenad, signerad, bladets mått: 70x42
Condition: med dedikation
MÃ¥rten Andersson, Swedish painter, born 1934, dead 2017.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 2000 |
Sold: | SEK 700 |
Auction date: |
Monday September 25 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/9 17:56:20 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
Sep 25
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...Read more about Klassiska
- Artist/Designer
MÃ¥rten Andersson
MÃ¥rten Andersson, Swedish painter, born 1934, dead 2017.Read more about MÃ¥rten Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache mårten andersson serenad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
in two days
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
in two days
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
in two days
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
in two days
20 maj at 20:45 -
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
20 maj at 18:13