KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2197225
*
nr 219 7225
Gouache
Marin, " SS Oscar II", 40 x 60
Utrop:
800 kr
Såld:
3.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 mars 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/3 16:05:56
1
700 kr
2/3 12:18:38
2
2.000 kr
2/3 13:49:23
3
1.000 kr
2/3 13:49:51
3
1.300 kr
2/3 13:50:21
3
1.500 kr
2/3 14:19:03
4
2.700 kr
3/3 11:29:45
5
ledande budet*
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell fartyg fartygsporträtt gouache konst marin marinmotiv täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:00
-
7204 Glasmålning
Kina, yttermått inklusive ram: 70x50 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:50
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:51
*
Gouache
nr 219 7225
Gouache
Marin, " SS Oscar II", 40 x 60
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 3.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 3 mars 2003 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/3 16:05:56 | 1 | 700 kr |
| 2/3 12:18:38 | 2 | 2.000 kr |
| 2/3 13:49:23 | 3 | 1.000 kr |
| 2/3 13:49:51 | 3 | 1.300 kr |
| 2/3 13:50:21 | 3 | 1.500 kr |
| 2/3 14:19:03 | 4 | 2.700 kr |
| 3/3 11:29:45 | 5 | ledande budet* |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell fartyg fartygsporträtt gouache konst marin marinmotiv täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:00 -
7204 Glasmålning
Kina, yttermått inklusive ram: 70x50 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:50 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:51



