ART / Misc. paintings / Gouache 2117234
*
nr 211 7234
Gouache
Lenght: ()
"månskensfiskare", 24x37
Estimate:
600
Sold:
SEK 1500
Auction date:
Monday February 3 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/2 16:46:58
1
700 kr
2/2 17:52:24
2
650 kr
2/2 17:54:01
2
hidden*
2/2 17:54:21
2
justering av budtak
3/2 07:02:25
1
900 kr
3/2 07:03:06
1
950 kr
3/2 14:26:04
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
in two days
19 jan at 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:00
-
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Present: SEK 400
Auction ends
in two days
19 jan at 18:50
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:51
*
Gouache
nr 211 7234
Gouache
Lenght: ()
"månskensfiskare", 24x37
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1500 |
| Auction date: |
Monday February 3 2003 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 2/2 16:46:58 | 1 | 700 kr |
| 2/2 17:52:24 | 2 | 650 kr |
| 2/2 17:54:01 | 2 | hidden* |
| 2/2 17:54:21 | 2 | justering av budtak |
| 3/2 07:02:25 | 1 | 900 kr |
| 3/2 07:03:06 | 1 | 950 kr |
| 3/2 14:26:04 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
in two days
19 jan at 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:00 -
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Present: SEK 400
Auction ends
in two days
19 jan at 18:50 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:51



