ART / Oil paintings / Gouache 14257251
*
nr 1425 7251
GOUACHE
Kvinna på släde. Signerad Jegorov. Gouache på kartong, 23x27 cm, outer dimensions including frame: 40x42 cm,
Kvinna på släde. Signerad Jegorov. Gouache på kartong, 23x27 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm
Droit De Suite
Estimate:
3000
Sold:
SEK 3600
Auction date:
Monday October 18 2021
at 19:10:26
- Bid history
Time
Bidder
Bid
13/10 22:47:27
1
2.000 kr
15/10 16:33:10
2
2.600 kr
15/10 19:36:30
3
2.400 kr
15/10 19:36:30
2
2.600 kr (Robot)
15/10 19:36:54
3
2.800 kr
16/10 23:48:42
1
3.000 kr
17/10 09:39:11
4
3.200 kr
17/10 16:29:36
2
3.400 kr
18/10 18:25:13
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache gouache på kartong kvinna på släde oljemålningar täckfärg vattenfärg
-
8344 OIL PAINTING
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sweden. Signed, Kvi..//
Auction ends
today
20 maj at 18:58
-
8359 OIL PAINTING
Alf Wesström (1915-1982), Sweden. Signed, nude stu..//
Auction ends
today
20 maj at 20:50
-
1038 OIL PAINTING
Anders Wahlgren. Signed, coastal scene. Oil on can..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
20 maj at 20:50
-
7418 OIL PAINTING
Bengt Ellis (1923-2006), Sweden. Signerad och date..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
20 maj at 19:29
-
8313 OIL PAINTING
Bruno Karlsson (1927-2020), Sweden. Sig, coastal s..//
Auction ends
today
20 maj at 18:33
-
7076 OIL PAINTING
Edvin Ollers (1888-1959), Sweden. Signed, dated 19..//
Present: SEK 1100
Auction ends
today
20 maj at 19:52
*
GOUACHE
Läs om budbetjänten
nr 1425 7251
GOUACHE
Kvinna på släde. Signerad Jegorov. Gouache på kartong, 23x27 cm, outer dimensions including frame: 40x42 cm,
Kvinna på släde. Signerad Jegorov. Gouache på kartong, 23x27 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 3000 |
Sold: | SEK 3600 |
Auction date: |
Monday October 18 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
13/10 22:47:27 | 1 | 2.000 kr |
15/10 16:33:10 | 2 | 2.600 kr |
15/10 19:36:30 | 3 | 2.400 kr |
15/10 19:36:30 | 2 | 2.600 kr (Robot) |
15/10 19:36:54 | 3 | 2.800 kr |
16/10 23:48:42 | 1 | 3.000 kr |
17/10 09:39:11 | 4 | 3.200 kr |
17/10 16:29:36 | 2 | 3.400 kr |
18/10 18:25:13 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache gouache på kartong kvinna på släde oljemålningar täckfärg vattenfärg
-
8344 OIL PAINTING
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sweden. Signed, Kvi..//
Auction ends
today
20 maj at 18:58 -
8359 OIL PAINTING
Alf Wesström (1915-1982), Sweden. Signed, nude stu..//
Auction ends
today
20 maj at 20:50 -
1038 OIL PAINTING
Anders Wahlgren. Signed, coastal scene. Oil on can..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
20 maj at 20:50
-
7418 OIL PAINTING
Bengt Ellis (1923-2006), Sweden. Signerad och date..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
20 maj at 19:29 -
8313 OIL PAINTING
Bruno Karlsson (1927-2020), Sweden. Sig, coastal s..//
Auction ends
today
20 maj at 18:33 -
7076 OIL PAINTING
Edvin Ollers (1888-1959), Sweden. Signed, dated 19..//
Present: SEK 1100
Auction ends
today
20 maj at 19:52