KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4983450
*
nr 498 3450
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Gouache, Kjell Löwenadler 1936 , "Höstlandskap" 75x55
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 november 2007
kl 16:02:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/11 14:04:43
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Läs mer om Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kjell löwenadler svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:29
-
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:20
*
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Läs mer om Kjell Löwenadler
nr 498 3450
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Gouache, Kjell Löwenadler 1936 , "Höstlandskap" 75x55
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 800 kr |
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 november 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/11 14:04:43 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kjell löwenadler svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:29 -
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:20



