ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 12645471
*
nr 1264 5471
Gusten Widerbäck
(1879-1970), Sverige
Gusten Widerbäck (1879-1970), Sweden. Landscape, signed. 25x40,
GOUACHE, Landskap, signerad. 25x40 cm
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Estimate:
800
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday July 15 2019
at 19:03:05
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/7 19:11:51
1
Vinnande bud
14/7 18:10:13
2
500 kr
14/7 18:10:13
1
(budbetjänt)
15/7 17:05:04
1
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Read more about Gusten Widerbäck
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gusten widerbäck landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 19:47
-
4085 WATERCOLOUR
Anders Gullberg (b. 1927). Renar i vinterskog. Sig..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:45
-
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:14
*
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Läs om budbetjänten
Read more about Gusten Widerbäck
nr 1264 5471
Gusten Widerbäck
(1879-1970), Sverige
Gusten Widerbäck (1879-1970), Sweden. Landscape, signed. 25x40,
GOUACHE, Landskap, signerad. 25x40 cm
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 600 |
Auction date: |
Monday July 15 2019 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
12/7 19:11:51 | 1 | Vinnande bud |
14/7 18:10:13 | 2 | 500 kr |
14/7 18:10:13 | 1 | (budbetjänt) |
15/7 17:05:04 | 1 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.Read more about Gusten Widerbäck
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gusten widerbäck landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 19:47 -
4085 WATERCOLOUR
Anders Gullberg (b. 1927). Renar i vinterskog. Sig..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42 -
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:18 -
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:45 -
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:14