KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6104249
*
nr 610 4249
Gouache
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), 40x28
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2009
kl 19:37:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/11 18:47:40
1
100 kr
14/11 14:28:49
2
300 kr
15/11 18:10:41
3
500 kr
16/11 09:49:29
2
550 kr
16/11 19:25:18
4
Vinnande bud
16/11 19:26:16
5
650 kr
16/11 19:29:11
5
800 kr
16/11 19:32:51
5
950 kr
16/11 19:34:15
4
justering av budtak
16/11 19:36:15
4
justering av budtak
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
5296 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sandhammar..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:10
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
*
Gouache
nr 610 4249
Gouache
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), 40x28
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 950 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/11 18:47:40 | 1 | 100 kr |
14/11 14:28:49 | 2 | 300 kr |
15/11 18:10:41 | 3 | 500 kr |
16/11 09:49:29 | 2 | 550 kr |
16/11 19:25:18 | 4 | Vinnande bud |
16/11 19:26:16 | 5 | 650 kr |
16/11 19:29:11 | 5 | 800 kr |
16/11 19:32:51 | 5 | 950 kr |
16/11 19:34:15 | 4 | justering av budtak |
16/11 19:36:15 | 4 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
5296 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sandhammar..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:10 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14