ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 5825671
*
nr 582 5671
GOUACHE (F)
Georg Lundström, 50 x 65,
Georg Lundström, 50 x 65
Droit De Suite
Estimate:
100
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday May 11 2009
at 18:42:17
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/5 13:29:29
1
150 kr
11/5 18:04:50
2
350 kr
11/5 18:13:15
1
250 kr
11/5 18:13:44
1
350 kr
11/5 18:14:23
1
400 kr
11/5 18:29:46
2
600 kr
11/5 18:31:47
1
500 kr
11/5 18:32:15
1
600 kr
11/5 18:32:46
1
650 kr
11/5 18:34:05
2
800 kr
11/5 18:35:43
1
750 kr
11/5 18:36:19
1
850 kr
11/5 18:37:17
2
Vinnande bud
11/5 18:41:36
2
justering av budtak
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller georg lundström gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:32
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:43
-
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:04
*
GOUACHE (F)
nr 582 5671
GOUACHE (F)
Georg Lundström, 50 x 65,
Georg Lundström, 50 x 65
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 100 |
| Sold: | SEK 900 |
| Auction date: |
Monday May 11 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/5 13:29:29 | 1 | 150 kr |
| 11/5 18:04:50 | 2 | 350 kr |
| 11/5 18:13:15 | 1 | 250 kr |
| 11/5 18:13:44 | 1 | 350 kr |
| 11/5 18:14:23 | 1 | 400 kr |
| 11/5 18:29:46 | 2 | 600 kr |
| 11/5 18:31:47 | 1 | 500 kr |
| 11/5 18:32:15 | 1 | 600 kr |
| 11/5 18:32:46 | 1 | 650 kr |
| 11/5 18:34:05 | 2 | 800 kr |
| 11/5 18:35:43 | 1 | 750 kr |
| 11/5 18:36:19 | 1 | 850 kr |
| 11/5 18:37:17 | 2 | Vinnande bud |
| 11/5 18:41:36 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller georg lundström gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:32 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:10 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:43 -
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:04



