Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 5825671



*

nr 582 5671


GOUACHE (F)

Georg Lundström, 50 x 65,


Georg Lundström, 50 x 65


Droit De Suite

Yes

Estimate:

100

Sold:

SEK 900

Auction date:

Monday May 11 2009
at 18:42:17


  • Bid history
Time Bidder Bid
11/5 13:29:29 1      150 kr
11/5 18:04:50 2      350 kr
11/5 18:13:15 1      250 kr
11/5 18:13:44 1      350 kr
11/5 18:14:23 1      400 kr
11/5 18:29:46 2      600 kr
11/5 18:31:47 1      500 kr
11/5 18:32:15 1      600 kr
11/5 18:32:46 1      650 kr
11/5 18:34:05 2      800 kr
11/5 18:35:43 1      750 kr
11/5 18:36:19 1      850 kr
11/5 18:37:17 2      Vinnande bud
11/5 18:41:36 2      justering av budtak


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller georg lundström gouache täckfärg vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:32
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:10
  • 6303 WATERCOLOUR
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:57




Ladda ner broschyr