KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 3055007
*
nr 305 5007
Gouache
Curt Wiborg, Sandö Gotland, 24x35
Utrop:
100 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 mars 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/3 14:19:02
1
100 kr
19/3 12:45:12
2
200 kr
21/3 19:22:32
3
300 kr
21/3 19:40:45
4
300 kr
21/3 19:41:21
4
ledande budet*
22/3 12:33:38
4
justering av budtak
22/3 15:48:48
4
justering av budtak
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller curt wiborg gouache sandö gotland täckfärg vattenfärg
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:31
-
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:39
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:57
-
8156 Blandteknik
Per Daniel Holm, Signerad, Holländskt kanalmotiv. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:47
-
7215 Blandteknik
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Vinterbild m..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:50
-
8094 Pastell
Carl Brandt. Signerad, björkar, yttermått inklusiv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:54
*
Gouache
nr 305 5007
Gouache
Curt Wiborg, Sandö Gotland, 24x35
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 mars 2004 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/3 14:19:02 | 1 | 100 kr |
19/3 12:45:12 | 2 | 200 kr |
21/3 19:22:32 | 3 | 300 kr |
21/3 19:40:45 | 4 | 300 kr |
21/3 19:41:21 | 4 | ledande budet* |
22/3 12:33:38 | 4 | justering av budtak |
22/3 15:48:48 | 4 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller curt wiborg gouache sandö gotland täckfärg vattenfärg
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:31 -
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:39 -
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:57
-
8156 Blandteknik
Per Daniel Holm, Signerad, Holländskt kanalmotiv. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:47 -
7215 Blandteknik
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Vinterbild m..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:50 -
8094 Pastell
Carl Brandt. Signerad, björkar, yttermått inklusiv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:54