ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11277562
*
nr 1127 7562
Curt Agge
(f. 1929), Sverige
Curt Agge (b. 1929), landscape, signed, 68x99,
GOUACHE, Curt Agge (f. 1929), Landskap, signerad, 68x99
Curt Agge, born 1929, Swedish painter.
Estimate:
800
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday September 4 2017
at 19:47:07
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/9 19:42:07
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller curt agge gouache landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
today
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
today
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
today
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 1300
Auction ends
today
20 maj at 20:45
-
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 18:13
*
Curt Agge
Curt Agge, born 1929, Swedish painter.
nr 1127 7562
Curt Agge
(f. 1929), Sverige
Curt Agge (b. 1929), landscape, signed, 68x99,
GOUACHE, Curt Agge (f. 1929), Landskap, signerad, 68x99
Curt Agge, born 1929, Swedish painter.
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 500 |
Auction date: |
Monday September 4 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
4/9 19:42:07 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller curt agge gouache landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
today
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
today
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
today
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 1300
Auction ends
today
20 maj at 20:45 -
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 18:13