KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6684202
*
nr 668 4202
Birger Birger-Ericson
(1904-1994), Sverige
Gouache, Birger Birger-Ericson (1904-1994), Strandpromenaden, 22x30
Birger Birger-Ericson, född 1904, död 1994, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 november 2010
kl 16:00:00
- Konstnär/Designer
Birger Birger-Ericson
Birger Birger-Ericson, född 1904, död 1994, svensk målare.
Läs mer om Birger Birger-Ericson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller birger birger birger birger-ericson gouache strandpromenaden svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07
*
Birger Birger-Ericson
Birger Birger-Ericson, född 1904, död 1994, svensk målare.
Läs mer om Birger Birger-Ericson
nr 668 4202
Birger Birger-Ericson
(1904-1994), Sverige
Gouache, Birger Birger-Ericson (1904-1994), Strandpromenaden, 22x30
Birger Birger-Ericson, född 1904, död 1994, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 november 2010 |
- Konstnär/Designer
Birger Birger-Ericson
Birger Birger-Ericson, född 1904, död 1994, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Birger Birger-Ericson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller birger birger birger birger-ericson gouache strandpromenaden svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07