ART / Misc. paintings / Gouache 2233251
*
nr 223 3251
Gouache
Lenght: ()
Bär sign, Fiskar, 25 x 30
Estimate:
100
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday Mars 17 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
13/3 08:07:40
1
100 kr
13/3 22:39:14
2
150 kr
16/3 18:05:30
3
400 kr
17/3 11:12:24
4
350 kr
17/3 11:13:10
4
400 kr
17/3 15:21:10
1
450 kr
17/3 15:59:13
5
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell bär sign fiskar gouache konst täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:00
-
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Present: SEK 400
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:50
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:51
*
Gouache
nr 223 3251
Gouache
Lenght: ()
Bär sign, Fiskar, 25 x 30
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 500 |
| Auction date: |
Monday Mars 17 2003 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 13/3 08:07:40 | 1 | 100 kr |
| 13/3 22:39:14 | 2 | 150 kr |
| 16/3 18:05:30 | 3 | 400 kr |
| 17/3 11:12:24 | 4 | 350 kr |
| 17/3 11:13:10 | 4 | 400 kr |
| 17/3 15:21:10 | 1 | 450 kr |
| 17/3 15:59:13 | 5 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell bär sign fiskar gouache konst täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:00 -
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Present: SEK 400
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:50 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:51



