FURNITURE / Chairs and Stools / Barber chair 5806061
*
nr 580 6061
BARBER CHAIR
Barnmodell, Funkis,
Barnmodell, Funkis
Withdrawn
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:22:35
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnmodell frisörstol funkis karmstol karmstolar stol stolar
-
6680 CLUB ARMCHAIR
leather, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Wi..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:25
-
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:09
-
6169 ARMCHAIR
+ footstool, med sidobord, "Consul" Läder,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:04
-
6031 ARMCHAIR
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Sweden. "Kurva"..//
Present: SEK 300
Auction ends
in 10 days
12 jan at 20:05
-
6060 ARMCHAIRS
3 pcs,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 20:50
-
6071 ARMCHAIRS
one pair,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:58
*
BARBER CHAIR
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6061
BARBER CHAIR
Barnmodell, Funkis,
Barnmodell, Funkis
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnmodell frisörstol funkis karmstol karmstolar stol stolar
-
6680 CLUB ARMCHAIR
leather, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Wi..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:25 -
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:09 -
6169 ARMCHAIR
+ footstool, med sidobord, "Consul" Läder,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:04
-
6031 ARMCHAIR
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Sweden. "Kurva"..//
Present: SEK 300
Auction ends
in 10 days
12 jan at 20:05 -
6060 ARMCHAIRS
3 pcs,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 20:50 -
6071 ARMCHAIRS
one pair,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:58



