bakg

  MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 14929312



*

nr 1492 9312


Bruno Mathsson

(1907-1988), Sverige


Fåtölj, Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt


Konditionsrapport: slitage, spricka/ sprickor och hål i lädret,

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Utrop:

5.000 kr

Bevakningspris:

ÄR UPPNÅTT

Aktuellt bud: 4.200 kr (per 09:22:56)
Uppdatera
Visning

fredag 23/9, lördag 24/9, söndag 25/9 och måndag 26/9


Auktionen
avslutas:

måndag 26 september kl 19:18:44


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 100 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud
  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/9 23:32:01 1      4.000 kr
25/9 15:36:44 2      ledande budet*

*Det maxbud som är ledande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan lägger ett högre bud.

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 1.000 kr
  Göteborg 1.000 kr
  Helsingfors 1.000 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Konstnär/Designer

Bruno Mathsson

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Läs mer om Bruno Mathsson
  • Läs mer...
Emmafåtölj
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson dux etikettmärkt fåtölj jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol stol stolar svensk design sverige
  • 8242 Matbord
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. 1968. Bredd: ..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 18:20
  • 1024 Stol
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Arbetsstol, F..//
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 20:02




Ladda ner broschyr