Ã–VRIGT / Diverse / Fat 14367275

nr 1436 7275

Gerda Sprinchorn

(1871-1951), Sverige

Fat, Ystad Brons. Signerad och daterad 1899. Rund med kvinnomotiv. Citat av Viktor Rydberg. Brons. Diameter: 31 cm

Gertrud (Gerda) Sprinchorn, svensk keramiker och skulptör född 1871, död 1951.

Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

måndag 6 december 2021
kl 19:36:44

Gerda Sprinchorn

Läs mer om Gerda Sprinchorn