bakg

  KONST / Litografier / Färglitografi 10134042



*

nr 1013 4042


Reinhold Ljunggren

(1920-2006), Sverige


Färglitografi, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stadshuset, 200/310, motivet: 26x40


Reinhold Ljunggren, född 1920 i Vittaryd, död 2006, svensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

600 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 januari 2016
kl 19:25:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/1 00:59:30 1      1.000 kr
15/1 14:36:53 2      150 kr
15/1 14:36:53 1      200 kr (Budbetjänt)
15/1 14:37:10 2      250 kr
15/1 14:37:10 1      300 kr (Budbetjänt)
18/1 14:48:51 3      600 kr
18/1 14:48:51 1      700 kr (Budbetjänt)
18/1 14:49:19 3      1.000 kr
18/1 14:49:19 1      1.000 kr (Budbetjänt)
18/1 14:49:43 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 18 jan

Stockholm

Till denna auktion har vi samlat konst - oljemålningar och grafik - med motiv från Stockholm; vaxholmsbåtar, södermotiv och bubblande cityliv.



Läs mer om Stockholm

  • Konstnär/Designer

Reinhold Ljunggren

Reinhold Ljunggren, född 1920 i Vittaryd, död 2006, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Reinhold Ljunggren
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad reinhold ljunggren stadshuset stockholm stockholmiana stockholms stadshus stockholmsmotiv svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 3097 Färglitografi
    2 st, Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signe..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 19:56
  • 4089 Färglitografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Waxholm I"..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 19:10
  • 4037 Färglitografi
    Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. "Torget Trosa",..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 18:57
  • 4007 Färglitografi
    Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numr..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 18:29
  • 4102 Färglitografi
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 19:05
  • 4010 Färglitografi
    Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 19:18




Ladda ner broschyr