KONST / Litografier / Färglitografi 13862031

nr 1386 2031

Karl Axel Pehrson

(1921-2005), Sverige

Färglitografi, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige, växter. Signerad, numrerad 34/360, daterad -76. Motivet: 21x28, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

Karl Axel Pehrson, född 1921, död 2005, svensk målare, skulptör och grafiker.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.000 kr

måndag 22 mars 2021
kl 18:27:24

  • Tema
  • 22 mar

Karl Axel Pehrson

Läs mer om Karl Axel Pehrson