KONST / Litografier / Färglitografi 13978177

nr 1397 8177

Heli Heino

(f. 1938), Sverige

Färglitografi, Heli Heino (f. 1938), Sverige. EA-upplaga. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: 63x46 cm

Heli Heino, svensk bildkonstnär född i Finland 1938. Heino är uppvuxen i Björneborg och flyttade till Sverige 1965. Numera bor hon i Borås, där hon 1989 startade Nordisk designskola.

Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

måndag 17 maj 2021
kl 20:36:20

16/5 23:05:29 1      Vinnande bud

Heli Heino

Läs mer om Heli Heino