bakg

  KONST / Litografier / Färglitografi 10138292



*

nr 1013 8292


Harry Wichmann

(1916-1993), Sverige


Färglitografi, Harry Wichmann (1916-1993), 121/150, Stockholmsmotiv, 1966, 26x60


Harry Wichmann, svensk målare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.

Följerätt

Ja

Utrop:

600 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 januari 2016
kl 18:04:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/12 16:14:34 1      100 kr
13/12 09:08:22 2      150 kr
16/1 12:05:31 3      Vinnande bud



  • Tema
  • 18 jan

Stockholm

Till denna auktion har vi samlat konst - oljemålningar och grafik - med motiv från Stockholm; vaxholmsbåtar, södermotiv och bubblande cityliv.



Läs mer om Stockholm

  • Konstnär/Designer

Harry Wichmann

Harry Wichmann, svensk målare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.

Läs mer om Harry Wichmann
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik harry wichmann litografi litografier litografiskt blad motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 3097 Färglitografi
    2 st, Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signe..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 19:56
  • 4089 Färglitografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Waxholm I"..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 19:10
  • 4037 Färglitografi
    Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. "Torget Trosa",..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 18:57
  • 4007 Färglitografi
    Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numr..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 18:29
  • 4102 Färglitografi
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 19:05
  • 4010 Färglitografi
    Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 19:18




Ladda ner broschyr