KONST / Litografier / Färglitografi 15103010

nr 1510 3010

Evy Låås

(1923-1999), Sverige

"Äpplen i korg". Ur portföljen Vardagsglädje. Signerad, färglitografi, numrerad 181/260. Bildmått: 31x37 cm, yttermått inklusive ram: 46x50cm

Kondition: trasigt glas

Evy Låås, född 1923, död 1999, svensk målare, tecknare och författare.

måndag 12 december 2022
kl 19:12:15

  • Tema
  • 12 dec

Kvinnliga Konstnärer

Läs mer om Kvinnliga Konstnärer

Evy Låås

Läs mer om Evy Låås