KONST / Litografier / Färglitografi 13878014
nr 1387 8014
Bengt Lindström
(1925-2008), Sverige
Färglitografi, Son. Signerad, numrerad 36/135. Motivet: 70x51, yttermått inklusive ram: 97x72 cm
Bengt Lindström, född 1925, död 2008, svensk målare och tecknare.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 29 mars 2021
kl 18:59:52
29/3 18:48:27
Bengt Lindström
Läs mer om Bengt Lindström
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.