KONST / Litografier / Färglitografi 13862015

nr 1386 2015

Alexander Calder

(1898-1976), USA

Färglitografi, Alexander Calder (1898-1976), USA. Signerad, numrerad 44/100, komposition. Motivet: 56x74cm, yttermått inklusive ram: 75x92cm

Alexander Calder, amerikansk skulptör född 1898, död 1976.

Utrop:

3.600 kr

Såld:

34.000 kr

måndag 22 mars 2021
kl 19:03:21

  • Tema
  • 22 mar

Alexander Calder

Läs mer om Alexander Calder