KONST / Litografier / Färglitografi 14045466

nr 1404 5466

Adrian van Arkel

(1924-2006), Sverige

Färglitografi, 4 st, Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Son. Bladets mått: 38x48- 46x55 cm. Signerad, oramad

Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

måndag 21 juni 2021
kl 20:02:00

Adrian van Arkel

Läs mer om Adrian van Arkel
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.