Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etchings 13767463



*

nr 1376 7463


Axel Fridell

(1894-1935), Sverige


2 pcs, Axel Fridell (1894-1935), Sweden. Signed. Subject: 23x33cm,


ETCHINGS, 2 st, Signerade. Motivet: 23x33cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm


Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.

Estimate:

800

Sold:

SEK 1200

Auction date:

Monday February 1 2021
at 20:29:39


  • Bid history
Time Bidder Bid
29/1 16:43:33 1      600 kr
31/1 11:50:17 2      700 kr
31/1 11:51:07 2      800 kr
31/1 22:21:18 1      900 kr
1/2 08:51:14 2      1.100 kr
1/2 16:43:00 1      1.100 kr
1/2 16:43:00 2      1.100 kr (Robot)
1/2 18:05:21 1      Vinnande bud
1/2 20:26:51 1      justering av budtak


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Axel Fridell

Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.

Read more about Axel Fridell
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr