KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 12422149

nr 1242 2149

Oskar Bergman

(1879-1963), Sverige

Etsning, Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Björkar. Signerad, daterad i plåten: 1914. Motivet: 25x17,5 cm

Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

måndag 18 mars 2019
kl 20:20:58

11/3 10:24:29 1      Vinnande bud

  • Tema
  • 18 mar

Oskar Bergman

Läs mer om Oskar Bergman