Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 16748008



*

nr 1674 8008


Marc Chagall

(1887-1985), Frankrike


Marc Chagall (1887-1985), France. "Abraham pleurant Sarah", ur "La Bible" (1931-1939). Signerad i trycket. Image dimensions: 30x24 cm, outer dimensions including frame: 54x44,


ETCHING, "Abraham pleurant Sarah", ur "La Bible" (1931-1939). Signerad i trycket. Bildmått: 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm


Droit De Suite

Yes

Estimate:

800

Sold:

SEK 900

Auction date:

Monday January 27 2025
at 19:49:48


  • Bid history
Time Bidder Bid
18/1 22:20:19 1      Vinnande bud
27/1 19:44:34 2      600 kr
27/1 19:44:34 1      700 kr (Robot)
27/1 19:44:48 2      800 kr
27/1 19:44:48 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Marc Chagall

Marc Chagall, rysk-judisk målare född i dåvarande Ryssland 1887 (Vitebsk, Vitryssland), död i Provence, Frankrike 1985.

Read more about Marc Chagall
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar europa frankrike fransk franska franskt grafik marc chagall
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr