bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 12353015



*

nr 1235 3015


Hans Norsbo

(1897-1955), Sverige


Etsning, Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad -41, man, 24x19


Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Bevakningspris:

ÄR UPPNÅTT

Aktuellt bud: 100 kr (per 16:07:55)
Uppdatera
Visning

fredag 15/2, lördag 16/2, söndag 17/2 och måndag 18/2


Auktionen
avslutas:

måndag 18 februari kl 19:42:04


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud
  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/2 09:37:28 1      ledande budet*

*Det maxbud som är ledande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan lägger ett högre bud.

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 200 kr
  Göteborg 200 kr
  Helsingfors 200 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Konstnär/Designer

Hans Norsbo

Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Hans Norsbo
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik hans norsbo man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 4049 Etsning
    "Utsigt af stade Strängnäs". Motivet: 29x38
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 20:07
  • 3270 Etsning
    Birgitta Liljebladh (f. 1924), Signerad, daterad 4..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 19:34
  • 4176 Etsning
    Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. 32/35, flicka..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 18:52
  • 4175 Etsning
    David Tägtström (1894-1981), Sverige. Rots skans Ä..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 18:50
  • 4167 Etsning
    Jacob Axel Gillberg, Risbadstugan". Med texten "De..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 18:25
  • 4189 Etsning
    Paris 1859, ramens innermått: 70x108
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    25 feb kl 19:11




Ladda ner broschyr