bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 12296434



*

nr 1229 6434


Axel Tallberg

(I860-1928), Sverige


Etsning, Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Signerad, Man, 23x15


Axel Tallberg, svensk målare, grafiker född 1860 i Gävle, död i Solna utanför Stockholm 1928.

Utrop:

700 kr

Bevakningspris:

ÄR UPPNÅTT

Aktuellt bud: 300 kr (per 23:59:29)
Uppdatera
Visning

fredag 18/1, lördag 19/1, söndag 20/1 och måndag 21/1


Auktionen
avslutas:

måndag 21 januari kl 19:49:27


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud
  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/1 11:32:36 1      ledande budet*

*Det maxbud som är ledande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan lägger ett högre bud.

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 200 kr
  Göteborg 200 kr
  Helsingfors 200 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Konstnär/Designer

Axel Tallberg

Axel Tallberg, svensk målare, grafiker född 1860 i Gävle, död i Solna utanför Stockholm 1928.

Läs mer om Axel Tallberg
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel tallberg etsning etsningar grafik man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6444 Etsning
    Acke Åslund (1881-1958), Sverige. "Vårarbete". Sig..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 jan kl 20:08
  • 6319 Etsning
    Albert-Émile Artigue (1850-1927), Frankrike. Flick..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 jan kl 20:49
  • 6103 Etsning
    Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad i plåt..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 jan kl 18:24
  • 7422 Etsning
    efter Piranesi, 32x24
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 jan kl 18:41
  • 7385 Etsning
    England, Landskap. Motivet: 19x26
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 jan kl 20:10
  • 7383 Etsning
    Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Katter, signera..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 jan kl 20:08




Ladda ner broschyr