KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 15881007
*
nr 1588 1007
Akseli Gallen-Kallela
(1865-1931), Finland
Etsning, "Ex Libris Eliel Aspelin", ej signerad. Bildmått: 9x6,7, yttermått inklusive ram: 21x15,5
Akseli Gallen-Kallela, finländsk målare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 december 2023
kl 19:13:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/12 18:45:52
1
1.100 kr
17/12 13:21:27
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Akseli Gallen-Kallela
Akseli Gallen-Kallela, finländsk målare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.
Läs mer om Akseli Gallen-Kallela
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akseli gallen-kallela ej signerad etsning etsningar europa europeisk finland grafik norden nordeuropa nordisk
-
7080 Etsningar
3 st, Signerad, Harald Sallberg (1895-1963), Sveri..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:19
-
5342 Etsningar
5 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:02
-
7125 Färgetsning
Felix Neuenkamp. Signerad, numrerad 60/75. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:30
-
7218 Grafiska blad
6 st, Carl fredrik Akrell, Skånka slott. Signerade..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:17
-
7327 Kopparstick
1700-tal, Raphael, skolan i Athen, 53x74 cm, ytter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:45
-
7083 Träsnitt
Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:40
*
Akseli Gallen-Kallela
Akseli Gallen-Kallela, finländsk målare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.
Läs mer om Akseli Gallen-Kallela
nr 1588 1007
Akseli Gallen-Kallela
(1865-1931), Finland
Etsning, "Ex Libris Eliel Aspelin", ej signerad. Bildmått: 9x6,7, yttermått inklusive ram: 21x15,5
Akseli Gallen-Kallela, finländsk målare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 december 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/12 18:45:52 | 1 | 1.100 kr |
17/12 13:21:27 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Akseli Gallen-Kallela
Akseli Gallen-Kallela, finländsk mÃ¥lare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.Läs mer om Akseli Gallen-Kallela
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akseli gallen-kallela ej signerad etsning etsningar europa europeisk finland grafik norden nordeuropa nordisk
-
7080 Etsningar
3 st, Signerad, Harald Sallberg (1895-1963), Sveri..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:19 -
5342 Etsningar
5 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:02 -
7125 Färgetsning
Felix Neuenkamp. Signerad, numrerad 60/75. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:30
-
7218 Grafiska blad
6 st, Carl fredrik Akrell, Skånka slott. Signerade..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:17 -
7327 Kopparstick
1700-tal, Raphael, skolan i Athen, 53x74 cm, ytter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:45 -
7083 Träsnitt
Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:40