Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Emaljtavla 10381108



*

nr 1038 1108


Bengt Berglund

(f. 1936), Sverige


Emaljtavla, Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 35x35


Bengt Berglund, född 1936 i Landskrona, svensk keramiker.

Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 maj 2016
kl 19:52:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/5 17:48:15 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 16 maj

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Bengt Berglund

Bengt Berglund, född 1936 i Landskrona, svensk keramiker.

Läs mer om Bengt Berglund
  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt berglund emaljtavla gustavsberg konst skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:32
  • 6313 EmaljmÃ¥lningar
    2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:39
  • 8024 Konsttryck
    Zhen-Huan Lu, "American Flag", yttermått inklusive..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:09
  • 8058 Ritning
    Fastighet, Kv Klippan, Stockholm. Signerad, datera..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:49
  • 8023 Tavla
    trä, Rustic Marlin, USA, 34x51 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:28
  • 8048 Väggrelief
    Jörg Jeschke, "127". Signerad, daterad -71, formpr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13




Ladda ner broschyr