Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Kolteckning 14885297



*

nr 1488 5297


Nils Forsberg

(1921-1994), Sverige


Kolteckning, Nils Forsberg (f. 1921), Sverige. 1905, Man, 85x61 cm, yttermått inklusive ram: 107x80 cm


Nils Forsberg, svensk bildkonstnär född 1921, död 1994.

Utrop:

700 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 september 2022
kl 19:57:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/9 19:33:17 1      Vinnande bud
5/9 19:56:10 1      justering av budtak



  • Konstnär/Designer

Nils Forsberg

Nils Forsberg, svensk bildkonstnär född 1921, död 1994.

Läs mer om Nils Forsberg
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller kolteckning man nils forsberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8188 Akvarell
    Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:47
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:35
  • 8009 Akvarell
    Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:12




Ladda ner broschyr