ÖVRIGT / Diverse / Bordsplatå 15075453
nr 1507 5453
Bordsplatå
med spegelglas, Nyrokoko. Nysilver, diameter: 26. Höjd: 5 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
måndag 5 december 2022
kl 20:34:52
5/12 02:45:13
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.