bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Bordsplatå 15075453



*

nr 1507 5453


Bordsplatå

med spegelglas, Nyrokoko. Nysilver, diameter: 26. Höjd: 5 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 december 2022
kl 20:34:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/12 02:45:13 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsplatå nyrokoko nysilver pläter spegelglas
  • 7189 Bordsdekoratio..
    5 st, Fåglar, Metall. Längd: 11-35 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 19:57
  • 8048 Burkar
    2 st, Efter Andy Warhol, Campbells Tomato Soup. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 18:48
  • 8206 Cikadabur
    Kina, modell äldre, metall / Cloisonné, Dekor med ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 18:17
  • 8034 Fat
    Cloisonnéarbete, Kina, 18-/1900-tal. Längd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 20:39
  • 8041 Handdukshängare
    Ett par, mässing. Längd: 30cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 19:04
  • 8059 Ishink
    3 delar, Skelton. Höjd: 15-23cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 18:55




Ladda ner broschyr