MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Bordsplatå 15075453
nr 1507 5453
Bordsplatå
with mirror, Victorian style. Nickel silver, diameter: 26. Height: 5 cm,
med spegelglas, Nyrokoko. Nysilver, diameter: 26. Höjd: 5 cm
1000
SEK 700
Monday December 5 2022
at 20:34:52
5/12 02:45:13
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.