BELYSNING / Bordslampor / Bordslampa 7278090
nr 727 8090
Bordslampa
nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1930-tal, höjd: 62
Utrop:
1.500 kr
Såld:
700 kr
måndag 28 november 2011
kl 17:47:29
24/11 15:26:46
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.