LIGHTING / Table lamps / Table lamp 14003077
*
nr 1400 3077
TABLE LAMP
Maiolica, 20th century. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av including puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Height: exkl skärmfäste ca 56 cm,
majolika, 1900-tal. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bland annat puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd: exkl skärmfäste ca 56 cm
Estimate:
800
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday May 31 2021
at 18:33:36
- Bid history
Time
Bidder
Bid
31/5 18:12:30
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordsarmatur bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika två hänklar
-
8177 TABLE LAMP
baroque style, brass. Height: 61 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:40
-
8283 TABLE LAMP
Bemålat glas med blomstermotiv, brass. Height: 88 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:24
-
1003 TABLE LAMP
Daum Nancy, France. Underfångsglas. Signed. Height..//
Auction ends
in 8 days
27 maj at 19:22
-
8259 TABLE LAMP
glass. Height: 60 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:16
-
8170 TABLE LAMP
glass mosaics. Height: 53 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:58
-
8307 TABLE LAMP
Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sweden. Height: 62..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:49
nr 1400 3077
TABLE LAMP
Maiolica, 20th century. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av including puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Height: exkl skärmfäste ca 56 cm,
majolika, 1900-tal. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bland annat puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd: exkl skärmfäste ca 56 cm
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 600 |
Auction date: |
Monday May 31 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
31/5 18:12:30 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
-
8177 TABLE LAMP
baroque style, brass. Height: 61 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:40 -
8283 TABLE LAMP
Bemålat glas med blomstermotiv, brass. Height: 88 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:24 -
1003 TABLE LAMP
Daum Nancy, France. Underfångsglas. Signed. Height..//
Auction ends
in 8 days
27 maj at 19:22
-
8259 TABLE LAMP
glass. Height: 60 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:16 -
8170 TABLE LAMP
glass mosaics. Height: 53 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:58 -
8307 TABLE LAMP
Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sweden. Height: 62..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:49