Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Bordsdekoration 16045118



*

nr 1604 5118


Bordsdekoration

Fågel, silver, Spanien. Höjd: längd: 13 cm, höjd: 17 cm, vikt: 105 g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 mars 2024
kl 19:01:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/3 14:19:15 1      700 kr
5/3 23:00:40 2      800 kr
11/3 16:52:34 3      900 kr
11/3 16:53:13 3      1.000 kr
11/3 18:56:09 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsdekoration djurmotiv europa fågel fågelmotiv fåglar konsthantverk silver skulptur spanien spansk spanska sydeuropa ädelmetall
  • 3415 Byst
    Marmor, pojke. Längd: 13 cm, höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    15 april kl 19:51
  • 3478 Dalahäst
    modell äldre. Längd: 13,5 cm, höjd: 16 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    15 april kl 18:42
  • 3220 Relief
    Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. Signerad. Bron..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    15 april kl 19:03
  • 3439 Reliefplatta
    Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst. ..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    15 april kl 20:29
  • 3390 Skulptur
    Bemålad Gips. Höjd: 99 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    15 april kl 20:46
  • 3065 Skulptur
    Bing & Grøndahl, Flicka & katt, porslin. Höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    15 april kl 20:31




Ladda ner broschyr