Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Graphite drawing 10834637



*

nr 1083 4637


Einar Jolin

(1890-1976), Sverige


Einar Jolin (1890-1976), tillskriven, Mansstudie, Intygas av Michaela Jolin, bladets mått: 57x39,


GRAPHITE DRAWING, Einar Jolin (1890-1976), tillskriven, Mansstudie, Intygas av Michaela Jolin, bladets mått: 57x39. Proveniens Einar Jolin


Einar Jolin, born 1890 in Stockholm, dead 1976, Swedish painter.

Estimate:

1500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday January 16 2017
at 20:41:07


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/1 17:39:43 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Einar Jolin

Einar Jolin, born 1890 in Stockholm, dead 1976, Swedish painter.

Read more about Einar Jolin
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts einar jolin mansstudie svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:32
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:10
  • 6303 WATERCOLOUR
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:57




Ladda ner broschyr