KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 14052096

nr 1405 2096

Hilde Nyblom

(1908-2009), Sverige

Blandteknik, Hilde Nyblom (1908-2009), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Södermalm. Signerad, daterad 1994, mixed media pastell och blyerts. Bladets mått: 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 23x42 cm

Matilde (Hilde) Nyblom, svensk bildkonstnär född 1908, död 2009.

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

måndag 21 juni 2021
kl 20:30:04

4/6 09:50:41 1      Vinnande bud

  • Tema
  • 21 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Hilde Nyblom

Läs mer om Hilde Nyblom