KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 14052096
nr 1405 2096
Hilde Nyblom
(1908-2009), Sverige
Blandteknik, Stockholmsmotiv, vy mot Södermalm. Signerad, daterad 1994, mixed media pastell och blyerts. Bladets mått: 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 23x42 cm
Matilde (Hilde) Nyblom, svensk bildkonstnär född 1908, död 2009.
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
måndag 21 juni 2021
kl 20:30:04
4/6 09:50:41
21 jun
Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Hilde Nyblom
Läs mer om Hilde Nyblom