KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 13568014

nr 1356 8014

Henry Wenck

(1851-1936), Danmark

Akvareller, 2 st, Henry Wenck (1851-1936), Danmark. Motiv från Skagen. Signerad, daterad 1918-20. Proveniens Isac Gustav Clason, hans son Gustav Clason i arv inom familjen till 2020

Konditionsrapport: 2 st på papper, ej ramad

Heinrich Wenck, dansk arkitekt och bildkonstnär född 1851, död 1936.

Utrop:

600 kr

Såld:

250 kr

måndag 26 oktober 2020
kl 20:55:30

Henry Wenck

Läs mer om Henry Wenck