KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 13128648
nr 1312 8648
Acke Hallgren
(1885-1940), Sverige
7 st akvareller med Stockholmsmotiv, bland annat Riddarhuset. Delvis monogramsignerade, troligen 1912. Motivet: 36x23 - 23x26 cm
Axel "Acke" Hallgren, svensk bildkonstnär född 1885, död 1940 .
Utrop:
3.000 kr
Såld:
6.000 kr
måndag 9 mars 2020
kl 20:02:31
2.000 kr
2.200 kr
2.800 kr
2.600 kr
2.800 kr (Budbetjänt)
3.000 kr
3.800 kr
3.400 kr
3.600 kr (Budbetjänt)
3.800 kr
3.800 kr (Budbetjänt)
4.000 kr
4.200 kr
4.400 kr
4.600 kr
4.800 kr
5.000 kr
5.200 kr
5.400 kr
5.600 kr
5.800 kr
Acke Hallgren
Läs mer om Acke Hallgren